تبلیغات
ادیب (مجله مجازی تهران شناسی)
ادیب (مجله مجازی تهران شناسی)
نقل مطالب این وبلاگ در نشربات، رادیو، تلویزیون و سایر وبلاگ ها مجاز است
پنجشنبه 17 آذر 1384 :: نویسنده : م. حسن بیگی

 

 

ادیب

 

 (مجله اینترنتی)

 

نقل كلیه مطالب در مطبوعات، سایت­های اطلاع رسانی و وبلاگ ها، مجاز است

‌‌‌‌‌ــــــــــــــــــ

 

 

سروی كه همیشه سبز است

 

م. حسن بیگی

 

 

 

همت نگر كه كشته شمشیر عشق یافت

 مرگی كه زندگان به دعا آرزو كنـد

مدرس شخصیت‌ بزرگی است كه هنوز عظمت مقام او بر جامعه ما معلوم نشده است. تا آن­جا كه به یاد دارم نخستین بار در سال 1340، وقتی  كتاب دریای گوهر، تالیف  دكتر مهدی حمیدی شیرازی را می‌خواندم، در آن كتاب سه مقاله به قلم ابراهیم خواجه نوری نویسنده كتاب بازیگران عصر طلایی درباره مدرس دیدم كه هر چند خالی از نیش و كنایه هایی هم نبود، اما به واسطه آن، تا حدودی  می­شد كه سایه روشنی از چهره آدمی نستوه به اسم مدرس را در ذهن ترسیم كرد.

ده سال بعد از مطالعه آن نوشته، هنگامی كه در مجله یی هفتگی، به عنوان خبرنگار مشغول كار بودم و برای انجام كار دیگری به خراسان اعزام شدم، برای خودم فرصتی فراهم ساختم تا بتوانم ساعاتی هم به زیارت مزار مدرس در كاشمر بروم. مزاری كه درون ضریحی كوچك و زیر بقعه‌یی ساده قرار داشت و مردم بومی منطقه آن را « قبر آقای شهید» می‌نامیدند و مردگان خود را، برای تبرك، گرداگرد آن به خاك ‌سپرده بودند و شب­های جمعه، با افروختن شمع و چراغ  برمزارش و خواندن فاتحه و دعا، از روح او مدد می‌جستند و وقتی شنیدم پسرمرحوم مدرس، سید عبدالباقی، مقیم كاشمر و مجاور تربت پدر است، از یك سو به واسطه نسبت فامیلی با وی ورفاقت با دكتر علی مدرس ( نوه مرحوم مدرس) و این­كه هنوز ندیده بودمش و از سوی دیگر به واسطه آن­كه فرزند مدرس بود و به­قول مردم ولایتمان، بوی مدرس را می­داد، به دیدنش رفتم و  پیرمردی دیدم تقریبا70 ساله كه صورتش شباهت زیادی به تصاویری داشت كه از مدرس دیده بودم و لهجه زواره ­یی  غلیظی كه شباهتش به آن زنده یاد را تكمیل می‌كرد.

حرف­ها، با نشانی دادن­های فامیلی شروع شد و خیلی زود كرك انداخت و آقا سید عبدالباقی برایم حرف­های تازه­یی در مورد پدرش زد كه قبلا در جایی نخوانده، یا از كسی نشنیده بودم. او ‌گفت، شبی كه می­خواستند آقا را به تبعید بفرستند، « تیمسار درگاهی»  به­خانه­مان آمد و آقا را برد و بعدا شنیدم كه پدرم آن شب در حرم حضرت عبدالعظیم به سر بردند و از آن­جا به­طرف مشهد حركت داده شدند و...

آن­روز، آقا سید عبادالباقی، حرف­های زیادی در باره پدر بزرگوارش زد كه نه فرصت برای نوشتن آن­ها مناسب بود و نه مثل امروز كه تمام خبرنگارها، ضبط صوت دارند، ضبط صوتی داشتم تا بتوانم گفته هایش را ضبط كنم. ولی تا جایی كه می­شد، سعی كردم حرف­هایش را در یاد نگه دارم و به خوانده و شنیده های قبلی خود در باره مدرس بیفزایم.

البته، در آن سال­ها، با وجودی كه در یكی دو مجله می­نوشتم، شرایط برای نوشتن در باره مدرس مساعد نبود. چرا كه فقط چند سالی از انقلاب سفید می­گذشت و بانی تمدن بزرگ و كسانی كه باد در آستینش می­كردند، رغبتی به نوشته شدن و چاپ مطالبی جز درتمجید و تایید انقلاب سفید نداشتند. ولی، پس از سقوط سلطنت پهلوی، خصوصا آن­كه به­طور همزمان، در مجله جوانان امروز و مجله اطلاعات هفتگی، صفحاتی در اختیارم گذاشته شد كه رویدادهای تاریخ نیم قرن اخیر را بنویسم، فرصت خوبی برایم فراهم شد تا ضمن پرداختن به خیلی­های دیگر، مثل واعظ قزوینی، میرزاده عشقی، فرخی، كریم­پورشیرازی و... مقالات متعددینیز در باره جنبه­ها و جهات مختلف زندگی سید حسن مدرس بنویسم و اكنون، در سالروز شهادت آن عالم ربانی و  روحانی مبارز، كه ضمنا سیاستمداری دلیر و باهوش هم بود، و به قول بعضی ها از بعد نهضت مشروطیت آدمی به جسارت وی پیدا نشده بود، چیز زیادی برای گفتن و نوشتن ندارم و ناچار به تكرار همان استنباط ها و استنتاج هایی خواهم بود كه در گذشته به آن­ها دست یافته­ام و همه شان را نیز منتشر ساخته­ام. خصوصا ­ كه دیگران،

آن­قدر در باره مدرس نوشته­اند، كه دیگر جایی برای تازه نوشتن از مدرس باقی نمانده است. به همین جهت، بی مناسبت ندیدم، كتابشناسی مفصلی را كه در باره مدرس فراهم آمده، در اختیار علاقمندان تاریخ معاصر بگذارم، تا چنانچه نیازی به تحقیق بیشتر در باره مدرس داشتند، بتوانند به آن منابع مراجعه كنند.

  كتابنامه یی كه از نظرتان خواهد گذشت، فقط كتاب­هایی را شامل می­شود كه موضوع اصلی آن­ها را زندگی، مبارزات و اندیشه­های مرحوم مدرس تشكیل می­دهد.  اما نگفته پیداست كه این، همه آنچه در باره مدرس نوشته شده، نیست و مطبوعات مختلف، فقط طی بیست و چند سال گذشته، مقالات متعددی در باره این مبارز بزرگوار نوشته­اند، كه چنانچه عزیزانی علاقمند به­اطلاع از آن­ها باشند، با میل و افتخار در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

كتابنامه

1.  انجمن اسلامی معلمان ایران/ فرازهای تربیتی و آموزشی زندگی شهید مدرس/ تهران،  انتشارات معلم ، 1366

2.  باقی، عبدالعلی/ مدرس، مجاهدی شكست ناپذیر/ قم، انتشارات  تفكر، 1370 

3. بنی صدر، ابوالحسن/ واقعیت ایران ونقش مدرس/ قم، انتشارات امید، 1355

4. تركمان ، محمد/آراء و اندیشه‌ها و فلسفه سیاسی مدرس/ تهران، نشر هزاران، 1374

5. تركمان، محمد/مدرس در پنج دوره تقنینیه/ تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، 1367 (در2 جلد)

6. تركمان ، محمد/ نطق‌ها و مكتوبات و یادداشت‌هایی پیرامون زندگی مجاهد شهید سید حسن مدرس/ پاریس، انتشارات ابوذر، 1355

7. حكیمی ، محمود/ داستان‌هایی از زندگی مدرس/ قم، انتشارات گویا، 1361

8. حیدری نوری، مسعود/ حكایت‌هایی از زبان سرخ روحانی شهید سید حسن مدرس/ تهران، انتشارات نور، 1361

9. خواجه نوری، ابراهیم/ بازیگران عصر طلایی، سید حسن مدرس/ تهران، انتشارات جاویدان، 1358

10. دانشگاه اصفهان/ یادنامه پنجاهمین سالگرد شهادت شهید بزرگوار حسن مدرس/ اصفهان، دفتر مركزی جهاد دانشگاهی، 1369

11.  سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی/ مدرس ستاره درخشان تاریخ معاصر/ تهران، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ، 1364

11.  طاهری ، صدرالدین/ یك بررسی تحلیلی از زندگی سیاسی مدرس/ تهران، انتشارات رسا، 1373

12. گلبن، محمد/ مدرس در تاریخ و تصویر/ تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1367

13. گلبن ، محمد/محاكمه محاكمه گران/ تهران، انتشارات  نقره، 1363

14. مختاری، حسین/ . نمایشنامه مدرس/تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1362

 15. مدرسی، علی/مرد روزگاران/ تهران، نشر هزاران، 1372

16.  مدرسی ، علی/ مدرس/تهران، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران ، 1366

17.  مدرسی ، علی/ مدرس شهید نابغة ملی ایران/اصفهان، انتشارات  بدر، 1358

18. مكی ، حسین/ مدرس قهرمان آزادی/ تهران، بنگاه ترجمه و نشر كتاب، 1358

19. موسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی/ تاریخ معاصر ایران/ تهران، موسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی ، 1374

20. نوری، مسعود/زندگی و مبارزات شهید آیت الله سید حسن مدرس/ تهران، انتشارات پرستو، 1361

21. همدانی ، نادعلی/مدرس سی سال شهادت/ تهران،  انتشارات غزالی، 1360

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


کلامی برای آشنایی
... و محال باشد چیزِی نوشتن، كه به ناراست ماند
...و ما را نیز، بباید رفت كه روز عمر به شامگاه آمده
... و من، این دانم كه نوشتم
... و بر این، گواهی دهم در قیامت.
« ابوالفضل بیهقی»
به این گفته پدر تاریخ نویسی ایران، خواجه بیهقی، از همان روز كه قلم به دست گرفتم و چهارده سال بیشتر نداشتم، معتقد بودم و اینك هم كه بعد از سالها قلمزنی در نشریات متلون الهدف ، تالیف بیش از چهل عنوان كتاب، سابقه كاری چهـل و چند ساله ساله در زمینه نوشتن را پشت سر دارم، هنوز معتقدم و تا هر زمـان كه عمر اجازه دهد، بر این اعتقاد خواهم ماند.
واقعیت این است كه از وقتی یك وجب بچه بودم، حس كردم حرف هایی برای گفتن دارم و چون در آن زمان، وسایل امروزی ارتباط با مردم، فقـط از راه روزنامه نگاری ممكن بود، به گروه تحریریه مجله«اطلاعات كودكان» پیوستم كه در دهه چهل منتشر می شد و اغـلب كودكان آن موقع خواننده اش بودند و پس از چند سال، از مجلات «امید ایران» و «صبح امروز» سر در آوردم و جسته و گریخته درمطبوعات دیگری مثل «فردوسی، تهران مصور، فردا، پرچم اسلام، ندای حق، سرچشمه» و چند نشریه دیگر كه بعد از گذشت سال ها اسمشان در خاطرم نمانده نیز، مطالبی کوتاه و بلند می نوشتم.
در سن 26 سالگی، همزمان معاونت سردبیری مجله «دانشمند» و سردبیری مجلـه «دستـاورد» به عـهده ام گذاشته شد و از آن زمان تا كنون، ضمن همكاری با بسیاری از مجلات و روزنامه ها، از جمله امیدایران و فردوسی (قبل و بعد از انقلاب) اطلاعات هفتگی، جـوانان امروز، خانواده، خانواده جـوان ، آزما، حافظ ، توسعه، آرمان ، اعتماد ، اسرار و... سردبیری تشریات مختلفی را عهده دار بوده ام كه از ابتدا تا كنون (بدون ترتیب) عبارت بوده از: مجلات خانواده، خانه و خانواده، فضیلت خانواده، فضیلت جوانان، برگ سبز دنیای جوانان، صبح جوان، آهنگ زندگی، محك، ، صدای ملیون، فیلم و سینما ، صنعت نساجی، گلستان قرآنو هفته نامه های تلاش، نهضت شمال، قصـه زندگی، فوتبال، آیینه زندگی، رادیو و تلویزیون، امید آینده، نخل و... همچنین، همکاری طولانی مدت با رادیو تهران، رادیو پیام، شبکه دوم سیما، شبکه بازار سیما، رایوی فصلی و... در قالب نویسنده، کارشناس، محقق و مجری، كه قاعدتا، باید تا این تاریخ، آنچه را گفتنی بوده، گفته و نوشتنی هایم را نوشته باشم. با این حال، چون حس می كنم هنوز حرف های ناگفته بسیار دارم، از این پـس «ادیب» پایگاهی خواهد بود، بـرای ابراز و اظهار بقیه ناگفته¬ها. باشد كه صاحبـدلان و اصـحاب ادراك و اندیشه را در نظر آید. و چون در تمام سال ها، بیشترین تحقیقاتم در باره تهران بوده، این وبلاک اختصاص به تحقیقات تهران شناسی خواهد داشت. زیرا تهران، شهری که انگار از نخستین روزهای شکل گیری آینده یی درخشان بر پیشانی اش نوشته شده بود، به رغم وسعت و جمعیتش، خیلی غریب است و خیلی هایمان خیلی چیزها در باره اش نمی دانیم و این وبلاگ سعی دارد این کاستی را اندک اندک و در طول زمان کاهش دهد و البته، برای بهتر شدن نیازمند همفکری و راهنمایی شما نیز هست .

مدیر وبلاگ : م. حسن بیگی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی