تبلیغات
ادیب (مجله مجازی تهران شناسی) - خاطره
ادیب (مجله مجازی تهران شناسی)
نقل مطالب این وبلاگ در نشربات، رادیو، تلویزیون و سایر وبلاگ ها مجاز است
جمعه 25 آذر 1384 :: نویسنده : م. حسن بیگی

ادیب

 

 (مجله اینترنتی)

 

بشر جایز ا لخطا ست

 

به بهانه 24 آبان، سالگرد خاموشی رهی معیری

م. حسن بیگی

 

یكی از كسانی كه دراولین سال­های شروع كار مطبوعاتی، علاقه و اشتیاق فراوانی به ملاقات وی داشتم و هنگامی كه ریاست روابط عمومی سازمان صنایع دستی ایران را به­عهده داشت، از طریق وی به­استخدام آن سازمان درآمدم و سردبیری مجله دستاورد به عهده­ام گذاشته شد، شاعر و ترانه سرای نام­آشنا، تورج نگهبان بود كه به­دلیل صفای باطن و خوش­مشربی­هایش، مورد علاقه اغلب هنرمندان بود و هر گاه به­منزل یا دفتركارش می رفتم، این مجال را می­یافتم تا عده زیادی از هنرمندان رشته­های مختلف، از شعر و ترانه گرفته تا بازیگران سینما و تئاتر و از مینیاتوریست گرفته تا هنرمندان رشته­های مختلف صنایع دستی را از نزدیك ببینم و با آنان هم كلام شوم وبی­اغراق، اغلب دوستان­هنرمندی كه دارم و متاسفانه عده یی از آنان نیز به خاكجای ابدی پیوسته اند، كسانی هستند كه به واسطه معاشرت با تورج نگهبان با آنان آشنا شده­ام و جالب­تر این­كه از هر دیدار با وی، نكاتی ظریف و در یادماندنی برایم به یادگار مانده است. از جمله، بعد از ظهر یكی از روزهای سال نو، به­ملاقات تورج نگهبان رفته بودم و طی مدتی كه در خانه اش حضور داشتم، پیاپی سئوال­های جوانانه می­كردم و وی با حوصله پاسخ های بخردانه می­داد و مخصوصا سعی داشتم كاری كنم تا بتوانم بیشتر در خانه اش بمانم. چون قرار بود رهی معیری به منزلش بیاید و تا آن­موقع رهی را ندیده بودم، خیلی دلم می­خواست شرایطی فراهم شود كه بتوانم رهی را هم ملاقات كنم. منتهی، آن­روز، قبل از رسیدن رهی، یكی دیگر از غزلسرایان كه رقابتی هم با رهی داشت، بدون این­كه ذوق و استعداد او را داشته باشد، به دیدن نگهبان آمد و وقتی فهمید او منتظر از راه رسیدن رهی­معیری است، اخم هایش را در هم كشید ، شروع به بدگویی از رهی كرد و از هر دری وارد شد تا ثابت كند رهی غزلسرای چندان برجسته­یی نیست و من، كه در همان سنین، هم آثار او و هم آثار رهی را خوانده و شنیده بودم و فرق بین آن­ها را به­خوبی احساس می­كردم، فقط حرص می­ِخوردم، بدون این­كه بتوانم چیزی بگویم و حس كردم تورج نگهبان چون می­دادند اظهارات آن شخص ناشی از حس حسادت و تنگ نظری است و به هیچ زبانی قانع نمی­شود، فقط حرف­هایش را می­شنود و اظهارنظری نمی­كند.

آن غزلسرا، به بهانه این­كه حوصله دیدن رهی و رویاروشدن با او را ندارد، بعد از دقایقی نشستن، خداحافظی كرد و رفت و كوتاه مدتی بعد از رفتن او، رهی از راه رسید و وقتی صاحبخانه به وی گفت كه قبل از او چه كسی به دیدنش آمده بود، رهی از آن شاعر به نیكی یاد كرد وگفت:

- غزلسرای توانایی است كه نقش زیادی در غنای شعر فارسی ایفا كرده و جزو سخن سرایان برجسته محسوب می شود.

از روحیه متواضع رهی و این كه خودش را از كسی برتر نمی دید، خوشم آمد . تورج نگهبان لبخند معناداری زد و برای رهی توضیح داد فردی كه او را تایید می كند ، در باره اش چه گفته است. رهی، بدون آن كه حالتش تغییر كند، لبخندی زد و با شوخ طبعی همیشگی خود گفت:

بشر جایز الخطاست. بعید نیست هر دو داریم در باره دیگری اشتباه می كنیم و بعد، شعری خواند كه آن روزها نمی دانستم از كیست و این روزها، نام سراینده اش را به خاطر نمی آورم:

گر بی هنری زما بدی گفت

ما چهره ز غم نمی­خراشیم

ما غیر نكویی­اش نگوییم

تا هر دو دروغ گفته باشیم.

همان حركت، علاقه­یی را كه به رهی داشتم، صد چندان كرد و باعث شد در روزهای بعد اشتیاق فوق العاده­یی به­دیدن رهی داشته باشم و از آن دیدارها، خاطرات فراوانی برایم باقی مانده كه بخش از آن­ها در كتاب « شد خزان گلشن آشنایی» كه توسط انتشارات كوشش منتشر شده، به همین قلم، آمده است.

        

 

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


کلامی برای آشنایی
... و محال باشد چیزِی نوشتن، كه به ناراست ماند
...و ما را نیز، بباید رفت كه روز عمر به شامگاه آمده
... و من، این دانم كه نوشتم
... و بر این، گواهی دهم در قیامت.
« ابوالفضل بیهقی»
به این گفته پدر تاریخ نویسی ایران، خواجه بیهقی، از همان روز كه قلم به دست گرفتم و چهارده سال بیشتر نداشتم، معتقد بودم و اینك هم كه بعد از سالها قلمزنی در نشریات متلون الهدف ، تالیف بیش از چهل عنوان كتاب، سابقه كاری چهـل و چند ساله ساله در زمینه نوشتن را پشت سر دارم، هنوز معتقدم و تا هر زمـان كه عمر اجازه دهد، بر این اعتقاد خواهم ماند.
واقعیت این است كه از وقتی یك وجب بچه بودم، حس كردم حرف هایی برای گفتن دارم و چون در آن زمان، وسایل امروزی ارتباط با مردم، فقـط از راه روزنامه نگاری ممكن بود، به گروه تحریریه مجله«اطلاعات كودكان» پیوستم كه در دهه چهل منتشر می شد و اغـلب كودكان آن موقع خواننده اش بودند و پس از چند سال، از مجلات «امید ایران» و «صبح امروز» سر در آوردم و جسته و گریخته درمطبوعات دیگری مثل «فردوسی، تهران مصور، فردا، پرچم اسلام، ندای حق، سرچشمه» و چند نشریه دیگر كه بعد از گذشت سال ها اسمشان در خاطرم نمانده نیز، مطالبی کوتاه و بلند می نوشتم.
در سن 26 سالگی، همزمان معاونت سردبیری مجله «دانشمند» و سردبیری مجلـه «دستـاورد» به عـهده ام گذاشته شد و از آن زمان تا كنون، ضمن همكاری با بسیاری از مجلات و روزنامه ها، از جمله امیدایران و فردوسی (قبل و بعد از انقلاب) اطلاعات هفتگی، جـوانان امروز، خانواده، خانواده جـوان ، آزما، حافظ ، توسعه، آرمان ، اعتماد ، اسرار و... سردبیری تشریات مختلفی را عهده دار بوده ام كه از ابتدا تا كنون (بدون ترتیب) عبارت بوده از: مجلات خانواده، خانه و خانواده، فضیلت خانواده، فضیلت جوانان، برگ سبز دنیای جوانان، صبح جوان، آهنگ زندگی، محك، ، صدای ملیون، فیلم و سینما ، صنعت نساجی، گلستان قرآنو هفته نامه های تلاش، نهضت شمال، قصـه زندگی، فوتبال، آیینه زندگی، رادیو و تلویزیون، امید آینده، نخل و... همچنین، همکاری طولانی مدت با رادیو تهران، رادیو پیام، شبکه دوم سیما، شبکه بازار سیما، رایوی فصلی و... در قالب نویسنده، کارشناس، محقق و مجری، كه قاعدتا، باید تا این تاریخ، آنچه را گفتنی بوده، گفته و نوشتنی هایم را نوشته باشم. با این حال، چون حس می كنم هنوز حرف های ناگفته بسیار دارم، از این پـس «ادیب» پایگاهی خواهد بود، بـرای ابراز و اظهار بقیه ناگفته¬ها. باشد كه صاحبـدلان و اصـحاب ادراك و اندیشه را در نظر آید. و چون در تمام سال ها، بیشترین تحقیقاتم در باره تهران بوده، این وبلاک اختصاص به تحقیقات تهران شناسی خواهد داشت. زیرا تهران، شهری که انگار از نخستین روزهای شکل گیری آینده یی درخشان بر پیشانی اش نوشته شده بود، به رغم وسعت و جمعیتش، خیلی غریب است و خیلی هایمان خیلی چیزها در باره اش نمی دانیم و این وبلاگ سعی دارد این کاستی را اندک اندک و در طول زمان کاهش دهد و البته، برای بهتر شدن نیازمند همفکری و راهنمایی شما نیز هست .

مدیر وبلاگ : م. حسن بیگی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی